Nijinski rămâne un artist universal și cosmopolit, unul dintre cei mai mari dansatori și coregrafi ai tuturor timpurilor, născut la Kiev, într-o familie de polonezi, educat în Rusia Imperială, a trăit în Elveția și a dansat în toată lumea.
A murit la Londra. Este înmormântat la Paris. La 29 de ani a fost diagnostitcat cu schizofrenie și internat într-un azil, unde a mai trăit 30 de ani.
În câteva săptămâni, înainte de declinul definitiv, și-a scris jurnalele din care au fost publicate, în timpul vieții artistului, fragmente care au generat multe controverse.
„Jurnalul necenzurat al lui Nijinski” poate fi citit acum și în limba română și stă la baza one-man show-ului NIJINSKI, un spectacol despre talentul și viața „geniului nebun al dansului”.
NIJINSKI
Cu: Filip Ristovski
Regia și coregrafia: Mălina Andrei
Scenariul: Ema Nicola
Muzică originală: Jonathan Alexandru
Video-design: Jadranka Aceska
Lightning design: Alexandru Unguru
/https%3A%2F%2Fstatic3.iabilet.ro%2Fimg%2Fdb%2Fbanner%2F00%2F00%2Fab%2F00000317674-1847.jpg)